Vsak rejec si želi v svoji čredi čim boljše rezultate v mlečnosti, dobre reprodukcijske lastnosti in ključno, zdravje živali.
Zdravje črede je v vsaki reji najpomembnejše, saj z dobrim zdravjem vzporedno rasteta tudi plodnost in količina mleka. Zato je vzdrževanje le-tega vsekakor zahtevna naloga, saj živali mnogokrat prizadenejo bakterijske in virusne okužbe. Mikroorganizmi v hlevu se efektivno hitro razmnožujejo, predvsem zaradi izredno ugodnih pogojev (fekalije, vlaga, toplota,…). Prav zaradi številčnosti mikroorganizmov, se živali obolenjem enostavno ne morejo izogniti.
Vsak primer obolenja živali pa kmeta stane tako časa kot seveda denarja. Ko žival zboli, se njena resnost stanja pokaže šele ko se njen vnos krme zmanjša, zmanjša se aktivnost, posledično se zmanjša tudi količina mleka, ki jo težko dvignemo spet nazaj. Poleg majhne količine mleka, ki zmanjša prihodek rejca, pa ogromno odnesejo tudi antibiotiki. Od visokih zneskov zdravil, škoda nastane tudi pri odpadnem mleku, ki zaradi karence ni primerno za uživanje.
Sicer pa žival svoje zdravstveno stanje pokaže mnogo prej. Vnetje se vedno mnogo pred izbruhom pokaže v notranji telesni temperaturi, zaradi katere se nato zmanjša vse ostalo: aktivnost, vnos krme, količina vode. Kar pomeni, da če bi rejec vsaki živali meril temperaturo, bi lahko opazil odstopanje in preprečil napredovanje bolezni. Lahko pa uporabi novo tehnologijo – SmaXtec boluse.
V sredini februarja smo se povezali s avstrijskim podjetjem SmaXtec, ki je razvil edinstveno tehnologijo zaznavanja sprememb v kravi z merjenjem vrednosti v vampu krave, z bolusi. Tehnologija temelji na merjenju telesne temperature, ki natančno pove, ko živali temperatura odstopa od povprečne in opozori na možnost vnetja. Z zaznavanjem višje telesne temperature lahko preprečimo klinične znake vnetja in se s tem izognemo uporabi antibiotikov in še pomembnejše, zmanjšani količini mleka. SmaXtec bolusi pa poleg temperature merijo tudi prežvekovanje, aktivnost, količino vnesene vode in cikel pitja. Z vsemi meritvami pa zaznava možnost različnih bolezni kot so: mastitis, mrzlico, ketozo, (še kaj napiši)
Prav tako pa so bolusi odlična izbira pri pravočasnem zaznavanju pojatev. Bolusi namreč z merjenjem temperature zaznavajo optimalni čas osemenjevanja, odlično se obnese tudi za osemenjevanje s seksiranim semenom, saj pokaže tudi čas, ko je osemenjevanje s seksiranim semenom najbolj primerno. Prav tako opozori na plodnostne težave, abortuse in opozori na telitev kar 15 ur pred začetkom.
Bolusi so povezani na bazno postajo, ki jo povežemo tako z računalnikom kot s telefonom. Tako imamo pregled nad dogajanjem v čredi vedno na aplikaciji, ki prav tako opozarja, ko se zgodi sprememba pri živali. Aplikacija je prevedena v slovenščino, zato je kakršnakoli skrb o neznanju odveč.
Prvo montažo smo naredili na kmetiji Šmid, rejca Aleša Šmida, ki je zanimanje za to tehnologijo pokazal takoj. Montažo smo opravili v enem dnevu, kjer smo boluse vstavili v 61 živali, v molznice, presušene krave in v nekaj telic. Najprej smo določili postavitev bazne postaje in antene, saj mora biti postaja na dobrem mestu, da sprejema signale boluse pri prav vseh živalih. Nato smo povezali postajo z telefonom in pričeli z vstavljanjem bolusov v živali. Kdor je že uporabljal YMCP Vitall boluse, ve kako poteka vstavitev bolusov. Nato smo počakali na vzpostavitev bolusov, ki je precej hitra. Naslednji dan je rejec namreč že dobil alarm o živali s povišano telesno temperaturo. Kravi je nato dal preventivni dodatek, živali se je temperatura telesa 2 uri po apliciranju znižala.
Na kmetiji Šmid so z bolusi izredno zadovoljni. Rejec pravi, da mu je najbolj zanimivo to, da sistem pokaže spremembe pri kravi, ki jih sam nebi opazil:
” Ko se zmanjša prežvek ali aktivnost pri živali, me sistem takoj opozori na telefon. Sam ne vidim krav dovolj zgodaj, tukaj pa lahko takoj ukrepam. Enako je s pojatvami, tihih pojatev ne opaziš, sistem pa te opozori na estrus. Sedaj sem se že kar malo polenil in ne hodim toliko gledat živali, saj mi sistem že sam sporoči, katera žival se poja.”