Spoštovani,
kot ste nedvomno že zasledili sami, v sosednjih državah izbruh bolezni slinavke in parkljevke (SIP) močno posega v običajno dnevno delovanje kmetijsko predelovalnega sektorja. V Sloveniji je zaradi tega Uprava za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) že sprejela ukrepe za zaščito pred vnosom bolezni v državo.
Glede na izredno prenosljivost bolezni ocenjujemo, da zgolj z ukrepi na državni ravni ne bomo izničili tveganja za njen pojav v Sloveniji. Potrebno je, da se v izvajanje preventivnih ukrepov vključimo izvajalci dejavnosti, rejci, zadruge in mlekarne. Z izvajanjem ukrepov za preprečitev bolezni SIP namreč pomembno doprinesemo k zmanjševanju tveganja za vnos ali prenos povzročiteljev bolezni v obrat oziroma njeno nadaljnje širjenje ter za sprejem ukrepov za biološko zaščito.
Ob upoštevanju navedenega vas spodbujamo, da:
- dosledno izvajate biovarnostne ukrepe, ki so povzeti v prilogi tega dopisa;
- izpolnite Kontrolni seznam praks za preprečevanje slinavke parkljevke (SIP);
- spremljate vire spletnih mest do informacij;
- se seznanite z določbami Pravilnika o boleznih živali (Ur. RS, št. 81/07 in 24/10) in Načrtom ukrepov ob pojavu slinavke in parkljevke v Republiki Sloveniji.
Pojav bolezni SIP bi resno prizadel celotno mlekarsko verigo – izguba živali na kmetijah, omejitve v predelavi, prodaji in izvozu mlečnih izdelkov ter, posledično, v odkupu mleka. S skupnimi močmi lahko preprečimo pojav bolezni v Sloveniji in poskrbimo, da naše sodelovanje ostane nedotaknjeno.
V prilogi predmetnega dopisa vam posredujemo nekaj bistvenih informacij v zvezi ukrepi za preprečitev bolezni SIP. Z morebitnimi vprašanji se lahko kadarkoli obrnete na nas in poskušali vam bomo poiskati prave odgovore.
Lep pozdrav, GPZ z.o.o.
direktor David Prinčič